Панагюрище

Доц. д-р Атанас Шопов представи своята книга

Вчера, 11 май - деня в който почитаме равноапостолите Св. Св Кирил и Методий в Исторически музей беше представена книгата Панагюрският край - приноси в църковнонационалното движение през Възраждането. Нейн автор е доц. д-р Атанас Шопов. Началото беше поставено от гл. уредник Ирина Ботева, която разказа накратко за автора на книгата и неговите интереси и изследвания в областта на историческото минало на гр. Панагюрище. По-обстойно изложение относно съдържанието на труда направи Георги Керкеняков, дългогодишен уредник в музея. Какво го е провокирало да започне изследване в тази област, сподели авторът. Доц. Бони Петрунова, директор на Националния исторически музей сподели възхищението си от облика на Панагюрище, достойното отбелязване на 150 - годишнината от Априлското въстание и от неуморния труд на музейната институция. Кметът на Общината Желязко Гагов в емоционално слово изрази благодарността си към всички, които са се включили в организацията и осъществяването на честванията. А на доц. д-р Атанас Шопов той пожела здраве и още бъдещи творчески успехи. В края на представянето на книгата присъстващите проявиха интерес като зададоха своите въпроси. 

Осветено е Главното въстаническо знаме

Днес, 150 години по-късно отново е най-тържественият ден за Панагюрската република. Защото на 22 април 1876 г. е осветено Главното знаме за бъдещето въстание. Ушито е от Райна Попгеоргиева Футекова, останала завинаги в историята като Райна Княгиня. Знамето е изработено от червено и зелено кадифе. За бродерията са използвани сърмени конци. Неговите размери са 190 см. на 143 см.

Национална научна конференция се проведе в музея

Два дена Панагюрище беше домакин на научен форум с международно участие, а именно конференцията " Априлското въстание 1876 г. - път към свобода, парламентаризъм и държавност". Откриването ѝ започна на 14-ти април с приветствия от доц. д-р Атанас Шопов, директор на Исторически музей - Панагюрище, Желязко Гагов, кмет на Община Панагюрище, доц. д-р Надя Филипова - директор на Институт за исторически изследвания при Българската академия на науките, генерал - майор Стайко Прокопиев, началник на Военна академия "Г.С. Раковски". Ирина Ботева, гл. уредник в музея прочете Поздравителен адрес от Илиана Йотова, президент на Република България. Последва Пленарно заседание с участието на проф. д-р Пламен Митев, проф. д-р Петко Ст. Петков, доц. д-р Димитър Христов и Стоилка Арсова, след което вокален ансамбъл към Национална гимназия за древни езици и култури "Св. Константин - Кирил Философ" изпълни песнопения. Участниците в конференцията бяха над 40, сред които са университетски преподаватели, културни институции, музейни специалисти, библиотеки, независими изследователи, краеведи и журналисти затова представянето на научните доклади протече паралено в две секции. В края на деня беше представена книгата "Априлското въстание (1876-2026). 150 години от Българското въстание през 1876 г." с автори проф. Петко Ст. Петков и доц. д-р Атанас Шопов. 

Страници

Отзиви за нас

Почетът с българската история е вълнуващ. Особено значим става със съдействието на служителите. Много благодаря на всички сътрудници на музея! Много музеи сме обиколили, но такова грижовно,съпричастно отношение, както почувствахме тук, никъде не ни бе оказано.

Благодарим!

133 СУ, гр. София

 

133 СУ, гр. София

Нашите приятели

035761940За връзка с нас!

Полезни връзки

Контакти

За връзка с нас

Tel: 0357 62012; 0357 63712

гр. Панагюрище

ул. Райна Княгиня 28

Corporate Site - This is a contributing Drupal Theme
Design by WeebPal.