Публикувано от Сабина Барзекова на Вт., 05/12/2026 - 08:44
Вчера, 11 май - деня в който почитаме равноапостолите Св. Св Кирил и Методий в Исторически музей беше представена книгата Панагюрският край - приноси в църковнонационалното движение през Възраждането. Нейн автор е доц. д-р Атанас Шопов. Началото беше поставено от гл. уредник Ирина Ботева, която разказа накратко за автора на книгата и неговите интереси и изследвания в областта на историческото минало на гр. Панагюрище. По-обстойно изложение относно съдържанието на труда направи Георги Керкеняков, дългогодишен уредник в музея. Какво го е провокирало да започне изследване в тази област, сподели авторът. Доц. Бони Петрунова, директор на Националния исторически музей сподели възхищението си от облика на Панагюрище, достойното отбелязване на 150 - годишнината от Априлското въстание и от неуморния труд на музейната институция. Кметът на Общината Желязко Гагов в емоционално слово изрази благодарността си към всички, които са се включили в организацията и осъществяването на честванията. А на доц. д-р Атанас Шопов той пожела здраве и още бъдещи творчески успехи. В края на представянето на книгата присъстващите проявиха интерес като зададоха своите въпроси.
Публикувано от Петя Маноилова на Ср., 04/22/2026 - 09:44
Днес, 150 години по-късно отново е най-тържественият ден за Панагюрската република. Защото на 22 април 1876 г. е осветено Главното знаме за бъдещето въстание. Ушито е от Райна Попгеоргиева Футекова, останала завинаги в историята като Райна Княгиня. Знамето е изработено от червено и зелено кадифе. За бродерията са използвани сърмени конци. Неговите размери са 190 см. на 143 см.
Публикувано от Сабина Барзекова на Ср., 04/15/2026 - 16:46
Два дена Панагюрище беше домакин на научен форум с международно участие, а именно конференцията " Априлското въстание 1876 г. - път към свобода, парламентаризъм и държавност". Откриването ѝ започна на 14-ти април с приветствия от доц. д-р Атанас Шопов, директор на Исторически музей - Панагюрище, Желязко Гагов, кмет на Община Панагюрище, доц. д-р Надя Филипова - директор на Институт за исторически изследвания при Българската академия на науките, генерал - майор Стайко Прокопиев, началник на Военна академия "Г.С. Раковски". Ирина Ботева, гл. уредник в музея прочете Поздравителен адрес от Илиана Йотова, президент на Република България. Последва Пленарно заседание с участието на проф. д-р Пламен Митев, проф. д-р Петко Ст. Петков, доц. д-р Димитър Христов и Стоилка Арсова, след което вокален ансамбъл към Национална гимназия за древни езици и култури "Св. Константин - Кирил Философ" изпълни песнопения. Участниците в конференцията бяха над 40, сред които са университетски преподаватели, културни институции, музейни специалисти, библиотеки, независими изследователи, краеведи и журналисти затова представянето на научните доклади протече паралено в две секции. В края на деня беше представена книгата "Априлското въстание (1876-2026). 150 години от Българското въстание през 1876 г." с автори проф. Петко Ст. Петков и доц. д-р Атанас Шопов.
Почетът с българската история е вълнуващ. Особено значим става със съдействието на служителите. Много благодаря на всички сътрудници на музея! Много музеи сме обиколили, но такова грижовно,съпричастно отношение, както почувствахме тук, никъде не ни бе оказано.