Публикувано от Ирина Конова на Вт., 01/18/2018 - 12:42
Днес, 18.01.2018 г. отбелязахме 162 години от рождението на Райна Попгеоргиева Футекова-Дипчева/ Райна Княгиня/. Честването започнав детска градина „Райна Княгиня“ с концертна програма „Живаси в нас, Княгиньо“. В знак на признателност бяха поднесени венци и цветя пред паметника и на гроба в родната къща на знаменитата панагюрка, ушила и развяла знамето през бунтовния Април 1876 г.
Уредникът накъщамузей "РайнаКнягиня" РадославСтанчовскипроизнесе слово заживота и делото на Княгинята –„...Нека си спомним и се преклоним пред смелостта на панагюрската Княгиня. Която дръзна не само да изрече свещените думи „Свобода или смърт“, а и да ги изпише върху аления байряк, редом с гордия български лъв. Казаното избледнява и изчезва, но писаното остава навеки.
Тя се осмелява да говори за Свобода и робство, във времена когато за тези думи, се наказва с неща по-лоши и от смъртта. Не бива да забравяме за подвига и саможертвата на нашите деди, които прескъпо заплатиха кървава цена, за да я има днес България...”
Правнукът на Райна Княгиня Здравчо Здравчевизказа своята благодарност към Община Панагюрище и Историческия музей за доброто сътрудничество и, че продължават да съхраняват патриотичния дух на нашите предци. От името на Родовия комитет "Райна Княгиня" той дари на музеярепродукция на известния плакат – портрет на Княгинята, одобрен от Министерството на Войната и текст към него, който Здравчев открива на гърба на плаката и за първи път популяризира. Той прочете част от него: „... Нека помним, че само свободното Отечество е, което предава смисъл и цена на човешкия живот. Нека всички, пропити от възвишен идеализъм, да отдадем на нашата свята обща майка България всичките си духовни и физически сили и да бъдем готови всеки миг да се жертвуваме за нея!”
Почетът с българската история е вълнуващ. Особено значим става със съдействието на служителите. Много благодаря на всички сътрудници на музея! Много музеи сме обиколили, но такова грижовно,съпричастно отношение, както почувствахме тук, никъде не ни бе оказано.